Profilaktyka
W naszym gabinecie prowadzimy szeroko pojętą profilaktykę:
- zwalczanie pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych
- szczepienia
- profilaktyczne żywienie:
- dodatki żywieniowe
- karmy bytowe i weterynaryjne
- porady żywieniowe
Paszporty unijne, czipowanie
Od 1 października 2004 roku psy, koty i fretki podróżujące po krajach w obrębie Unii Europejskiej muszą mieć paszport. Warunkiem wystawienia paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub czip.
Zachęcamy do czipowania nawet jeśli nie podróżujemy z naszymi ulubieńcami, gdyż czip umieszczony pod skórą zwierzęcia umożliwia identyfikację pupila gdy się zgubi lub zostanie skradziony. W czipie znajduje się unikany numer, któremu przyporządkowane są dane o zwierzęciu oraz podstawowe dane właściciela.
Czip jest to zminiaturyzowany transponder o długości ok. 1 cm i średnicy 1,2 mm. Pokryty jest otoczką obojętną dla tkanek i zapobiegającą przesuwaniu się pod skórą. Czip wszczepia się pod skórę na środku szyi, lekko w lewo od linii pośrodkowej.
Dane zaczipowanego zwierzęcia i jego opiekuna należy umieścić w ogólnopolskiej bazie danych.
W paszporcie muszą znaleźć się następujące informacje: imię, nazwisko i dokładny adres opiekuna, opis zwierzęcia, numer czipu i data jego wszczepienia lub numer i data nadania tatuażu. W paszporcie można umieścić zdjęcie zwierzęcia. Muszą znaleźć się w nim również wpisy o dokonanych szczepieniach, odrobaczeniach i profilaktyce przeciwkleszczowej.
Procedury przekraczania granicy w poszczególnych krajach Unii różnią się.
Rozród, położnictwo
- Antykoncepcja farmakologiczna
- Zabiegi sterylizacji samic i samców
- Diagnozowanie i leczenie niepłodności
- Określanie terminu owulacji (cytologia, badanie progesteronu), inseminacja
- Badanie układu rozrodczego samca i samicy
- Farmakologiczne leczenie ropomacicza
- Pomoc porodowa, cesarskie cięcie
Diagnostyka
Większość badań wykonujemy w ciągu kilku minut na miejscu podczas wizyty, m. in.:
- Badanie biochemiczne i hematologiczne krwi,
- Badanie moczu,
- Badanie zeskrobin, cytologia
- Badanie rozmazów
- Badanie USG
- Badanie RTG
- Badanie oka
- Badanie kału
- RTG stomatologiczne
Współpracujemy także ze specjalistycznymi laboratoriami w kraju i za granicą, gdzie wykonywane są badania specjalistyczne (np. posiewy bakteryjne, mykologiczne, testy alergiczne, badania endokrynologiczne itd.)
Chirurgia
Wykonujemy większość zabiegów chirurgicznych, w przypadkach skomplikowanych współpracujemy ze specjalistami z dziedziny chirurgii i ortopedii. W celu zminimalizowania ryzyka powikłań śród i pooperacyjnych zalecamy zbadanie przed zabiegiem kilku podstawowych parametrów krwi (szczególnie zwierzęta starsze). Stosujemy możliwie najbezpieczniejsze środki do znieczulenia, dożylną infuzję płynów, tlenoterapię, a po zabiegu kilkugodzinną hospitalizację.
Posiadamy aparat do narkozy wziewnej. Wszystkie zabiegi na gryzoniach, zajęczakach, ptakach oraz zwierzętach starszych są są wykonywane pod narkozą wziewną. Istnieje również możliwość wykonania każdego zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu wziewnym. Prosimy o taką informację podczas zapisywania i kwalifikacji do zabiegu.
Stomatologia
Współczesna stomatologia weterynaryjna jest kolejnym przykładem szeroko rozwiniętej nauki i praktyki klinicznej. Nagromadzenie kamienia nazębnego, uszkodzone zęby to nie tylko przykry zapach i problem estetyczny. To także problem zdrowotny, wymagający natychmiastowego czyszczenia a następnie leczenia i odpowiedniej profilaktyki.
Dzięki współpracy gabinetami specjalizującymi się w stomatologii weterynaryjnej, uszkodzony lub objęty próchnicą ząb nie musi być usuwany, a skutecznie leczony.
Dermatologia
Wykonujemy wszystkie niezbędne badania diagnostyczne (m. in. cytologia, pobieramy zeskrobiny, biopsje, materiał do posiewów) oraz prowadzimy leczenie schorzeń dermatologicznych.
Okulistyka
Prowadzimy szeroką diagnostykę oraz leczenie farmakologiczne chorób narządu wzroku. Wykonujemy niektóre zabiegi chirurgiczne w obrębie oka.
Onkologia
Niestety coraz częściej nasi pacjenci pojawiają się u lekarza z różnego rodzaju guzami, naroślami i zmianami na skórze czy błonach śluzowych. Pobrany materiał ( podczas biopsji czy zabiegu chirurgicznego) wysyłamy do badań histopatologicznych w celu określenia jej charakteru, a w następstwie długoterminowych rokowań.
Zabiegi pielęgnacyjne
- kąpiele lecznicze
- strzyżenie psów i kotów (tylko zwierzęta wymagające strzyżenia w znieczuleniu-agresywne psy i koty). Nie prowadzimy salonu pielęgnacji zwierząt
- przycinanie pazurów
- czyszczenie uszu
- czyszczenie gruczołów okołoodbytowych
Pediatria
Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny wszyscy są szczęśliwi i chcą zapewnić mu wszystko co najlepsze. Musimy wiedzieć jednak, że pierwsze miesiące to najważniejszy okres życia malucha. Nie możemy zapominać, że oprócz miłości i pieszczot musimy zapewnić mu odpowiednią opiekę lekarską. Zapraszamy na konsultacje i pierwsze wizyty w celu zbadania, odrobaczenia, zaszczepienia, a także rozwiania wątpliwości dotyczących żywienia i postępowania zarówno z młodym jak i dojrzałym zwierzęciem.
Geriatria
Czasami nie zdajemy sobie sprawy ze proces starzenia nie dotyczy tylko ludzi. Zwierzęta niestety starzeją się szybciej. U niektórych ras proces ten zaczyna się już w wieku 5-6 lat. Pojawia się mniejsza aktywność i sprawność fizyczna, nasi ulubieńcy mają coraz mniejszą chęć na zabawę a większość czasu spędzają na kanapie czy posłaniu.
Odpowiednia profilaktyka oraz wczesne rozpoznanie problemu i prawidłowe leczenie pozwalają zwierzęciu przeżyć ostatnie lata w komforcie. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyleczyć czy zatrzymać chorobę, ale możemy zapewnić godne chorowanie bez bólu i cierpienia.
Ważne jest aby badanie odbyło się odpowiednio wcześnie a później regularnie czasami co kilka tygodni, innym razem co kilka lat, w celu ustalenia punktu odniesienia i łatwiejszej oceny późniejszych odchyleń od normy.
Program dla starszych zwierząt obejmuje:
- Badanie fizykalne (wykrywamy zmiany zachowania, orientacji, poruszania się, wydolności fizycznej, funkcji układu oddechowego, krążenia, wydalniczego i pokarmowego
- Badanie krwi
- Badanie funkcji zmysłów
- Badanie stanu nerek, wątroby, trzustki, ukladu krążenia, moczu.
Zwierzętami u których powinien być rozpoczęty program geriatryczny są:
- koty powyżej 8 roku życia
- psy do 10 kg powyżej 8 roku życia
- psy od 10 do 25 kg powyżej 7 roku życia
- psy cięższe niż 25 kg powyżej 6 roku życia
- wilczarze powyżej 5 roku życia