Gabinet Weterynaryjny
logologo
v

Paszporty unijne, czipowanie

Od 1 października 2004 roku psy, koty i fretki podróżujące po krajach w obrębie Unii Europejskiej muszą mieć paszport. Warunkiem wystawienia paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub czip.

Zachęcamy do czopowania nawet jeśli nie podróżujemy z naszymi ulubieńcami, gdyż czip umieszczony pod skórą zwierzęcia umożliwia  identyfikację  pupila gdy się zgubi lub zostanie skradziony. W czipie znajduje się unikany numer, któremu przyporządkowane są dane o zwierzęciu oraz podstawowe dane właściciela.
Czip jest to zminiaturyzowany transponder o długości ok. 1 cm i średnicy 1,2 mm. Pokryty jest otoczką obojętną dla tkanek i zapobiegającą przesuwaniu się pod skórą. Czip wszczepia się pod skórę na środku szyi, lekko w lewo od linii pośrodkowej.

Dane zaczipowanego zwierzęcia i jego opiekuna należy umieścić w ogólnopolskiej bazie danych.

W paszporcie muszą znaleźć się następujące informacje: imię, nazwisko i dokładny adres opiekuna, opis zwierzęcia, numer czipu i data jego wszczepienia lub numer i data nadania tatuażu. W paszporcie można umieścić zdjęcie zwierzęcia. Muszą znaleźć się w nim również wpisy o dokonanych szczepieniach, odrobaczeniach i profilaktyce przeciwkleszczowej.

Procedury przekraczania granicy w poszczególnych krajach Unii różnią się.

p1